środa, 29 kwietnia 2015

Kraj Kwitnącej Wiśni

Hej :*

Dzisiaj chciałabym napisać o mojej pasji jaką ...Japonia :) Tak, tak Japonia ^^
Jest teraz strasznie dużo osób interesujących się tym państwem i tą kulturą ale czy na pewno wiemy wszystko o kraju kwitnącej wiśni?
Gejsze są jednym z najbardziej rozpoznawalnym "atrybutem" Japonii. Lecz bardzo mało ludzi zna zjawisko jakim jest bycie Maiko czyli jeszcze nie gejszą ale już dziewczyną na drodze z której nie może zrezygnować.
Każda kandydująca dziewczyna na Maiko musi przejść bycie Shikomi która później staje się Manarai.Jest nią około 1/2 miesięcy by stać się Misedashi.

Cały proceder bycia gejszą wywiódł się z mista Kioto i zamieszkują tzw. miasto gejsz-Okiya.
 
ARCHITEKTURA:
Najważniejszą z cech kultury japońskiej jest nadzwyczajny  szacunek dla natury. Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie uważają się za panów   przyrody, ale za jej część Związane jest to z religią shintōistyczną, stąd w Japonii zamiłowanie do przestrzeni, również w architekturze.
KUCHNIA:
Dla kuchni japońskiej charakterystyczne jest użycie ryb (jedzonych także na surowo), rozmaitych owoców morza, oraz wodorostów oraz warzyw.  Zupy są gotowane bezpośrednio na stole, w specjalnym garnku podgrzewanym dawniej węglem drzewnym, a teraz gazem, a także jedzenie zanurzanych we wrzątku mięs, ryb i warzyw.
W Japonii je się  pałeczkami. Nakrywając do stołu, po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem, po prawej - z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się prosto z miseczki, do pozostałych  talerzy sięga się pałeczkami. Przed rozpoczęciem jedzenia, w momencie otrzymywania dań mówi się po japońsku: "Itadakimasu", a  po spożyciu posiłku: "Gochisō-sama deshita
                                                     OGRODY:
Ogród w japońskim stylu, widziany najczęściej  przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shintō oraz w pobliżu zabytków
Ogród japoński powinien naśladować przyrodę, ale nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Trzeba   go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz